Dil ve Anlatım

Anlatımda Bakış Açısı (Dil ve Anlatım)

Anlatımda Bakış Açısı

1-) Kahraman Bakış Açısı : Hikaye veya romanlardaki olaylar, eserdeki kahramanlardan birinin bakış açısıyla anlatılıyorsa birinci kişi (ben-biz) ağazından anlatım söz konusudur.

Örnek : Babam her sabah biz uyanmadan, karanlıkta kalkıyor, hiç bir şey yemeden ekmeğini alıp yola çıkıyordu. Akşam hava kararırken yalıdan dönen toplayıcılarla oda dönerdi. Her gün altı liraya kadar gündelik alıyordu galiba. O parayla köyün bakkalından yiyecek öteberi alırdık.

2-) Gözlemci Bakış Açısı : Gözlemci kişinin (o) bakış açısıyla yapılan anlatımda anlatıcı , gördüklerini anlatan bir şahit konumundadır. Bu yöntemde anlatıcı, öykü kahramanından daha az şey bilir. Anlatıcı, hikayedeki kişilerin aklından geçenleri bilmez, nesnel bir tavır takınır. Olan bitenler okuyucuya kamera sessizliğiyle aktarır.

Örnek : Erkekler düğün evindeki bir odaya tıkılmışlardı. Kapıdan başka hiç bir yerden ışık almayan , toprak tabanlı odanın kenarında alçak bir sekinin üstünde şehirden getirdiği iki misafiriyle hancı Yakup Ağa oturmuştu. Düğün sahibi güveyinin büyük kardeşi – dört yana koşup ortalığı idare, misafirlere ikram ediyor, kapıya yakın bir yerde panikleyip duran ihtiyar bir aşığa :” Ne duruyorsun çalsana ! ” diye sesleniyordu. Yirmi beş otuz kişi küçük odanın kenarlarına sıkışıp oturmuşlar ve ortada ancak bir buçuk adım eninde ve boyunda bir yer : açık bırakmışlardı.

3-) Hakim / Tanrısal / İlah Bakış Açısı : Anlatıcı hikayelerde herşeyi biliyor, zaman ve mekan engeli tanımadan herşeyi görüyorsa hakim/tanrısal bakış açısı söz konusudur.Hakim bakış açısı olan anlatıcı, hikayelerde kahramanların psikolojik hallerini, akıllarından geçirdiklerini bil. Okura anlattığı yerin özellikleri ayrıntıl bilgi verebilir. Anlatım, üçüncü kişi “o” ile yapılır.

Örnek : “Sermet Bey, bir hafta sıbra kalabalık ailesiyle köşke taşındı. Halis bir zevk ehliydi. Her gece çalgı, çağanak, yemek, içmek, keyif, sofa gırla giderdi. Daima kadın akrabalarından kadın erkek 4-5 misafiri bulunuyordu. Sermet Türkiyeliydi fakat Avrupalıların “gündüz cefa gece sefa ” düsturumu kabul etmişti. Çocukları mektebe giderdi. Kızlarını büyük ticarethanelere katip diye yetiştirmişti.

Etiketler

İlgili Makaleler

92 Yorum

  1. Burası bilgiyi senin beğenmen için vermiyor. Başkaları da bu bilgiden faydalanması için veriliyor.

  1. ellerine saglik , kritik dusunme ile ilgili arastirma yaparken , bakis acisi ile ilgili bir bolum geldi ve bunu goruslerle tam olarak ayirt edemiyordum.

   cok tesekkur ediyorum .

 1. Gayet açık bir şekilde orta düzeyde bir açıklama.
  Emeğe saygı..
  Teşekkürler Allah razı olsun…

 2. çok iyi oldu çokta iyi güzel oldu taam mı. şimdi bu adam bu şekul anlatır şu adam şu şekul anlatır. kimsenin kimseye garışmag gibi bi haggı yoooğğh

 3. Ellerinize sağlık çok güzel yazmışsınız ama imla hataları var mesela (hakim bakış açısında) Türkiye'liydi derken -li kesme işaretiyle ayrılmaz .

 4. Bir roman da hem gözlemci hem ilahi bakış acısı olabilir mi ?yardımcı olabilirmisiniz

 5. Çok teşekkürler, Allah razı olsun,sayenizde ödevimi yaptım…emeği geçen herkese teşekkürler.

 6. gözlemci ve hakim bakış açısı arasında ne fark var? nasıl ayırt edebilirz? yardımcı olursan sevınırım :) eline sağlık bu arada…

 7. Sınava çalışma için güzel gerçekten emeğinize sağlık. Ama ben performans ödevi hazırlıyorum daha ayrıntılı arıyorum örneğin; bakış açısı nedir? in cevabı olabilirdi yada örnekleri kitap adları olarak da verebilirdiniz. Yine de teşekkürler yararlandım. btl..

  1. Seni kırmak amacıyla söylemedim sadece dikkat edilmesi gereken kurallardır ve eleştiriye açık olman gerekiyor ki hatalarını görebilesin

 8. İLAHİ BAKIŞ AÇISINA VERİLEN ÖRNEK GÖZLEMCİ BAKIŞ AÇISINA ÖRNEK TEŞKİL EDER DÜZELTİLMELİ BENCE

 9. ben 9. sınıf öğrenciyisim e çok yaralı oldu bunu hazırlayana çok teşkkür ederim

 10. 1 ve 2. Örnek aynı nerdeyse o yüZden çoooooooooooooooook kötü bir alnatım. Çok teşekkürler güzel bir çalışma

 11. HAKİM BAKIŞ AÇISI:Olayda her konuya hakim olan (Her şeyi Bilen) kişi
  KAHRAMAN BAKIŞ AÇISI:Olayı yaşayan kişi
  GÖZLEMCİ BAKIŞ AÇISI:Olaya hakim olmayan gördüğünü anlatan kişi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine + fourteen =

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici kullanıyorsanız, kapayıp tekrar girmeyi deneyiniz.