Kaynama Noktasına Etki Eden Faktörler (Kimya)

Kaynama : Ağzı açık bir kapta ısıtılan sıvının buhar basıncı yükselir. Buharlaşma başta yüzeydeyken zaman geçtikçe sadece yüzeyde değil sıvının her yerinde gözlemlenir. Sıvının buhar basıncı, açık hava basıncına eşit olduğunda kaynama gözlemlenir. Kısaca ; Sıvıların buhar basınçlarının açık hava basıncına eşit olması durumuna kaynama denir.

Kaynama Noktasına Etki Eden Faktörler

1-) Açık hava basıncı : Açık hava basıncının yüksek olduğu yerlerde kaynama noktası yüksek, düşük olduğu yerlerde kaynama noktası düşüktür.
Örneğin ; Deniz seviyesinden yukarı çıkarsak atmosfer basıncı azalır. Bu sebeple suyumuz daha kolay kaynar. Yani kaynama noktası da azalır.
2-) Saflık Derecesi : Maddenin saflık derecesine bağlıdır. İçerisinde yabancı tanecik bulunduran maddelerin buhar basınçları düşük kaynama noktaları yüksektir.
Örneğin ; Bir sıvıya tuz ve şeker ilave edilirse, yani tuz ve şeker suda çözünürse suyun kaynama noktası yükselir.
3-) Sıvının Cinsi : Maddeyi oluşturan moleküllerin moleküller arası çekim kuvvetlerine bağlıdır. Moleküler arası çekim kuvvetleri büyük olan maddelerin kaynama noktaları büyük küçük olan maddelerin ise küçüktür.
Not: Buhar basıncı ; sıcaklığa, saflığa ve sıvının cinsine bağlıdır. Sıvının kütlesine ve hacmine bağlı değildir.
Not: Buharlaşma; sıvının yüzeyinde her sıcaklıkta gerçekleşir.
Kaynama ise ; belirli bir sıcaklıkta sıvının her noktasında olur.
Kaynama Noktasına Etki Eden Faktörler (Kimya)

Kaynama Noktasına Etki Eden Faktörler (Kimya)” hakkında 6 yorum

  1. güzel olmuş ama biraz kısa olmuş keske bıraz daha acıklayıcı olsaymıs ama yınede tesekkur ederim saolun işime yaradı allah razı olsun yazandan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 4 =

Başa dön