Milli Edebiyat Döneminde Tiyatro (Edebiyat)

Servet-i Fünun ve Fecr-i Ati Döneminde geri kalan tiyatro bu dönemde yeniden canlanmış, özel tiyatroların yanında resmi tiyatrolarında kurulması için teşebbüse geçilmiştir. 1915′ te kurulan ve Darülbedayi-i adını taşıyan ilk Osmanlı tiyatrosu amacı bakımından da bir okul niteliği taşımaktadır. Bu sıralarda başlayan 1. Dünya Savaşı tiyatro çalışmalarını engellemiş ilk oyun ancak 1916′ da oynanmıştır. İlk Oyun Hüseyin Suat’ ın “Çürük Temel” oyunu ardından Halit Fahri’ nin “Baykuş” oyunu gelir.

Bu dönemde yalnızca tiyatro yazarı olarak tanınan 2 yazar Musahipzade Celal, İbnürrefik Ahmet Nuri Sekizinci

Dönemin roman ve öykü yazarlarından Reşat Nuri, Ömer Seyfettin, Halide Edip, Yakup Kadri, Aka Gündüz, Mitat Cemal; Şairlerinden Halit Fahri, Yusuf Ziya, Necip Fazıl, Faruk Nafız’ de oyunlar yazmıştır.

Mlliyetçilik akımınında etkisiyle bu dönem tiyatrosunun konularının başından tarihi konular gelir. Türkçülük akımının etkisi görülür. Ekonomik Sorunlar, karamsarlık, saray yaşamı, siyasal ve belgesel nitelikli oyunlar, istihbarat dönemi eleştirileri, sosyal dramlar ve aile dramları da bunlar arasında yer alır.

Tiyatro metinlerinde sade sanatsız, süssüz bir anlatım vardır.

Milli Edebiyat Döneminde Tiyatro (Edebiyat)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × one =

Başa dön