Eski Çağlarda Keşfedilen Maddeler (Kimya)

Eski çağlarda insanlar barınma, kap, süsleme ve av malzemesi olarak maddelerden yararlanma amacı ile maddeyi keşfetmişlerdir.

Cam, üzümden şarap, bitkilerden boya, bakır, kurşun, demir, altın, civa, kükürt, kalay, yemek tuzu, kıbrıs taşı(FeSo4), göztaşı(CuSO4), yün, ipek, doğal boya gibi maddeler bulunmuştur.

Eski çağda insanlar tuz, şarap, göztaşı, nane, limon, rezene, maydanoz, çam terebentin, kendir, safran ve ısırgan otu gibi bitki ve maddeleri hastalıklardan korunmak ve tedavi amacı ile kullanmıştır.

Simya : İnsanların beslenme, barınma gibi ihtiyaçlarını gidermek amacı ile deneme yanılma yolu ile keşfettikleri ve daha sonra ölümsüz ve zengin olma hayali ile simyacılar oluşmuştur.

Not : Simyacılar sınama yanılmaya dayanan, teorik temelleri olmayan ve sistematik bilgi birikimi sağlamayan bir akımdır.

Simya (Alşimi) : Metalleri altına dönüştürme hayali ile oluşan bir akım

Not : Kimyacılar simyacılardan faydalanmıştır.

Simyacıların Buldukları :

Sülfirik Asit (Saç Yağı) , hidroklorik Asit (Tuz Ruhu), kireç, kil, civa gibi maddeler ile damıtma, filitrasyon, kristallendirme gibi işlemleri keşfetmişlerdir.

Cam, parfüm, sabun, boya gibi maddeleri, denizcilik, madencilik, metal işlemeciliği, ve bazı bitkilerden ilaç yapımı simyacılar tarafından deneme yanılma yolu ile bulunmuştur.

Önemli Simyacılar : İbni Sina, Newton, Cabir Bin Hayyam, El-Razi, Robert Boyle

Element Kavramı : Demokritos maddelerin bölünmeyen parçaları olan atomlardır. İlk çağda mutlak değişmez yapı taşı olarak tanımlamıştır.

İlk olarak element kavramı Aristotales tarafından dört element olarak ateş, toprak, hava, su şeklinde ortaya çıkmıştır.

Ateş Toprak Hava Su
İlk Çağda Elementler
Eski Çağlarda Keşfedilen Maddeler (Kimya)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve − 3 =

Başa dön