İnsanda Dolaşım Sistemi (Biyoloji)

İnsanda dolaşım sistemi kalp ve damar sistemlerinden oluşmuştur.

Kalbin Yapısı ve Özellikleri

İnsanda Kalbin Yapısı
İnsanda Kalbin Yapısı

Kalp yapısı olarak içten dışa doğru

1-) Endokard (İç Tabaka) : Kalbin iç yüzeyini örten tabakadır. Kan damarı bulundurmaz. Tek sıralı yassı epitelden oluşur. Kayganlığı sayesinde kanın hareketini kolaylaştırır.

2-) Miyokard (Orta Tabaka) : Kalbin çalışmasını sağlayan ve esas dokusunu oluşturan kas tabakasıdır. Karıncıklardaki kas dokusu kulakçıklara göre daha kalındır.

Vücuda kanı pompalayan sol karıncığın kas dokusu sağ karıncığa göre daha kalındır. Aort atar damarı kalpten çıkarken miyokarda damarlara ayrılır.

3-) Perikard (Dış Tabaka) : Kalbi dıştan sararak koruyan tabakadır. İki katlı bir yapı gösterir. İki tabaka arasında kalbin çalışmasını kolaylaştıran ve kalbi dış etkilere karşı koruyan kaygan bir sıvı bulunur.

Kalbin Çalışma Mekanizması

  • Kalbin kasılmasına sistol gevşemesine ise diastol denir.
  • Kulakçıklar kasıldığında karıncıklar gevşer, karıncıklar kasıldığında ise kulakçıklar gevşer.
  • Sinoatriyal düğüm kalbin sağ kulakçığının arka duvarında bulunan özelleşmiş kas fibrillerinden meydana gelir. Kas fibrilleri kulakçıkları her tarafına yayılarak karıncıklara doğru uzanır. Otonom Sinir Sistemi tarafından uyarılan sinoatriyal düğüm, kulakçıkların kasılmasını başlatır ve kalbin kasılma ritmini denetler.
  • Sinoatriyal düğümden yayılan uyartılar fibrillerle Atriyoventriküler Düğüme aktarılarak onların uyarılmasını sağlar.
  • Atriyoventriküler Düğüm (AV) : Kalbin arka duvarında iki karıncık arasında bulunur. Atriyoventriküler Düğümden çıkarak sağ ve sol karıncık ventriküle doğru uzanan özelleşmiş liflere his demetleri denir.
  • Atriyoventriküler Düğümünün uyarılması ile uyarılan his demetlerine yayılır ve karıncıkların kasılması sağlanır.

Kan Damarları

1-) Atar Damarlar : Kalpteki kanı diğer organlara taşıyan damarlardır. Kanın akış yönü kalpten vücuda doğrudur. Akciğer atar damarı hariç tüm atardamarlar temiz kan taşır.

Nabız : Kalp atışlarının damarlarda tekrarlamasıdır.

Tansiyon : Damarlarda ki kanın damar çeperine yaptığı basınca denir.

Büyük Tansiyon : Kalbin karıncıklarının kasılması sırasında atar damarlardaki kanın damar çeperine yaptığı basınca denir.

Küçük Tansiyon : Karıncıkların gevşemesi sırasında kanın çepere yaptığı basınçtır.

2-) Toplar Damarlar : Vücuttan kalbe kan getiren damarlardır. Kan vücuttan kalbe doğru akmaktadır. CO2 bakımından zengin kirli kan taşır.

  • Sadece akciğer toplar damarı farklı olarak akciğerden kalbe temiz kan taşır.
  • Toplar damarların çapı atar damarlara göre daha büyüktür. Bu durum toplar damarların daha fazla kan bulundurmasına neden olur.
İnsanda Dolaşım Sistemi (Biyoloji)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen − fourteen =

Başa dön